تنظیمات

رنگ وبسایت

تغییر سایز فونت

چاپ صفحه جاری

تأمین مسکن جهت مددجویان و معلولین

 

1) هدف:

حمایت از حقوق معلولین و اجرای مفاد ماده یک قانون تأمین مسکن زنان و کودکان بی سرپرست و تأمین مسکن برای آنها و همچنین معلولین و مددجویان سازمان بهزیستی استان کردستان.

2) دامنه عملکرد:

سازمان بهزیستی کشور- سازمان مسکن و شهرسازی- بانک مسکن- اداره هماهنگی با مؤسسات غیردولتی، مشارکتهای مردمی و اشتغال

3) تعریف:

توجه عمیق به برقراری عدالت در تمامی شئون جامعه از جمله اقتصاد و ریشه کن کردن فقر اقتصادی جزء اهداف بارز انقلاب اسلامی بر شمرده می شود از این رو برقراری عدالت اقتصادی و ریشه کن کردن فقر از مهمترین اهداف سیاست گذاری جمهوری اسلامی ایران بوده است. سازمان بهزیستی کشور بر اساس رسالت خطیر خویش ضمن بکارگیری از مساعدت سایر نهادهای متولی امر مسکن از جمله وزارت مسکن و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با نیت گام نهادن در تأمین مسکن این اقشار برنامه ای فراسوی خود قرار داده تا در مدت زمان معین بتواند جامعه هدف خود را با استفاده از کلیه روش های ممکن صاحب مسکن نماید.

4) شرح فعالیت:

- استفاده از تسهیلات و امتیازات قید شده در متن آئین نامه تأمین مسکن معلولین و مددجویان مختص معلولین و مددجویان نیازمند فاقد مسکن، دارای پرونده ثبت شده در بانک اطلاعات مددجویان و تحت پوشش حمایت های مستمر سازمان می باشد.

- اولویت بندی معلولین و مددجویان برای استفاده از این تسهیلات بر اساس فرم های امتیازبندی معلولین و مددجویان متقاضی مسکن، ابلاغ شده توسط حوزه قائم مقام رئیس در امور فرهنگی و مشارکتهای مردمی سازمان انجام خواهد گرفت.

- تکمیل فرم های امتیازبندی بصورت مکانیزه و اتوماتیک و بعد از انجام هر مرحله فراخوان عمومی و ثبت نام اینترنتی از متقاضیان انجام خواهد داشت.

- مددکاری کلیه شهرستانها می بایست ضمن توجیه در خصوص شرایط و ضوابط طرح نهضت تأمین مسکن معلولین و مددجویان نسبت به ثبت نام اینترنتی کلیه واجدین شرایط تحت پوشش فاقد مسکن در سایت www.maskan.behzisti.net اقدام نموده و به افراد ثبت نام شده رسید مخصوص ثبت نام تحویل دهند.

- معلولین و مددجویان تحت پوشش که پیش از این در طرح مسکن مهر ثبت نام نموده اند، با انصراف از طرح مذکور و با تأیید و معرفی سازمان بهزیستی استان در اولویت دریات امتیازات و تسهیلات این طرح قرار
می گیرند.

- معلولین و مددجویان تحت پوشش که قبلاً از کمک های بلاعوض سازمان به منظور خرید و یا احداث واحد مسکونی بهره مند گردیده اند و یا از سازمان های دولتی یا نهادهای عمومی زمین، مسکن و یا تسهیلات یارانه ای مسکن دریافت نموده اند، به هیچ وجه نمی توانند از امتیازات و تسهیلات این طرح استفاده نمایند.

- پس از انجام فرآیند اولویت بندی، معلولین و مددجویان واجد شرایط به منظور استفاده از واحدهای مسکونی در دست احداث در قالب تفاهم نامه های سه جانبه (منعقده فی مابین سازمان مسکن و شهرسازی استان، بانک مسکن و انبوه ساز تأیید صلاحیت شده) از طرف سازمان بهزیستی استان به سازمان مسکن و شهرسازی استان مربوطه معرفی خواهد شد. قیمت تمام شده واحدهای مسکونی که از این محل به افراد تحت پوشش واگذار می شود می بایست حدود 20 میلیون تومان بوده تا دغدغه ای در تأمین سهم آورده از طرف مددجو احساس نشود. برای این منظور شایسته است واحدهای مسکونی با متراژ پایین تر را انتخاب نمود. پرداخت تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد 4% از طرف بانک مرکزی بوده و دوره بازپرداخت 20 ساله بدون نیاز به ضامن و مبلغ اقساط ماهیانه تسهیلات مذکور 1/100/000 ریال می باشد.

- در صورت عدم تأمین واحد های مسکونی از واحدهای مسکونی در دست احداث در قالب تفاهم نامه های سه جانبه از طرف سازمان مسکن و شهرسازی استان، معلولین و مددجویان در قالب گروه های 3 الی 5 نفره جهت دریافت زمین و استفاده از یارانه های بخش مسکن از طرف سازمان بهزیستی به سازمان مسکن و شهرسازی استان معرفی خواهند شد. به منظور جلوگیری از ایجاد مجتمع های ویژه و حفظ شأن و کرامت انسانی معلولین و مددجویان تحت پوشش حتی المقدور ضمن هماهنگی و تعامل با سازمان مسکن و شهرسازی استان از قطعات زمین پراکنده در میان سایر قطعات ویژه متقاضیان عادی استفاده گردد. عملیات احداث این واحدهای مسکونی نیز از طریق انعقاد تفاهم نامه سه جانبه از طرف سازمان مسکن و شهرسازی استان آغاز خواهد گردید.

- سازمان بهزیستی استان ها می بایست به منظور تأمین اعتبار لازم معافیت معلولین و مددجویان معرفی شده از پرداخت کلیه هزینه های مرتبط با تهیه، آماده سازی و واگذاری زمین، عوارض صدور پروانه ساختمانی و تأمین خدمات و تأسیسات زیربنایی از محل یارانه های بخش مسکن در اختیار سازمان مسکن و شهرسازی استان هماهنگی های لازم را با آن سازمان بعمل آورند.

- پس از تعیین تکلیف نهایی در خصوص زمین های معرفی شده، اسامی معلولین و مددجویان تحت پوشش واجد شرایط از طرف سازمان مسکن و شهرسازی استان جهت دریافت تسهیلات مورد نظر به بانک عامل تعیین شده از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (بانک مسکن) ارسال خواهد شد.

- تأیید نقشه های اجرایی طراحی شده و همچنین نظارت بر اجرای دقیق اصل و ضوابط فنی و مهندسی در مورد واحدهای مسکونی در دست احداث بر عهده کارشناس ساختمان سازمان بهزیستی استان می باشد.

- رعایت کامل اصول و ضوابط مناسب سازی ساختمان ها در خصوص واحدهای مسکونی مورد اشاره الزامی است.

- بررسی وضعیت حقوقی زمین های معرفی شده از طرف سازمان مسکن و شهرسازی استان و همچنین تأییدیه قراردادها و تفاهم نامه های منعقده در این طرح به عهده کارشناس حقوقی سازمان بهزیستی استان می باشد.

- سازمان بهزیستی استان موظف است قبل از آغاز عملیات احداث واحدهای مسکونی هر پانزده روز یکبار گزارش نحوه تعامل و همکاری با سازمان مسکن و شهرسازی استان را تنظیم و به ستاد مسکن مددجویان سازمان ارسال نماید.

- سازمان بهزیستی استان می بایست با شروع عملیات احداث، گزارش وضعیت پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکونی در دست ساخت را هر ماهه و در قالب (فرم پیشرفت فیزیکی واحدهای در دست احداث) به ستاد مددجویان سازمان ارسال نماید.

مراجع، ضمائم و پیوست ها:

- دستورالعمل اجرايي ثبت نام و اولويت بندي متقاضيان فاقد مسكن تحت پوشش سازمان بهزيستي در  طرح نهضت تأمين مسكن معلولين و مددجويان

 

وب سایت اداره کل بهزیستی استان کردستان

سازمان بهزیستی استان کردستان

پرتال اداره کل بهزیستی استان کردستان